Sztuczna inteligencja jest i będzie w przyszłości bardzo intensywnie oddziałującym czynnikiem na nasze życie no i oczywiście na gospodarkę.

Przede wszystkim jej duża dynamika wzrostu i wzrastające zainteresowanie ekonomii i gospodarki, a w efekcie przedsiębiorstw sprawiają, że AI jawi się jako technologia, która będzie miała istotny wpływ na każdą branżę i dziedzinę, również transport i logistykę. Na podstawie badań Accenture – firmy zajmującej się doradztwem biznesowym, dostarczające usługi w obszarach strategy & consulting – dowiadujemy się, że 36 proc. firm z tego sektora już teraz korzysta w swojej działalności z A. Głównie zastosowało ją procesach związanych z łańcuchem dostaw i logistyką, a kolejne 28 proc. planuje to w najbliższym czasie. Analitycy przewidują, że wykorzystanie tej technologii do 2035 r. podniesie efektywność firm nawet o 40 proc.

Jako przykład przytoczmy wypowiedź powiedział Szymona Miałkasa, Head of software and application development w Blulog: Sztuczna inteligencja może być odpowiedzią na wiele problemów branży logistycznej takich jak braki kadrowe, błędy ludzkie czy zdarzenia zaburzające łańcuch dostaw. To np. rozwiązania pozwalające na inteligentne zarządzanie stanem zapasów magazynowych i sklepowych czy systemy oparte na computer vision, które analizują obraz ze zdjęć czy nagrań wideo, pomagające w zarządzaniu stanem zapasów lub alarmujące, gdy w magazynie dochodzi do niepokojących sytuacji. To również elementy systemów bazodanowych, które na bieżąco analizują informacje np. z czujników IoT, wyszukują korelacje zdarzeń czy wysyłają monity w momencie wystąpienia zdarzeń niepożądanych. Sztuczna inteligencja daje także możliwości automatyzacji procesów w logistyce i robotyzacji.

Sztuczna inteligencja w transporcie

A jak zastosować AI w Waszej branży, czyli transporcie? Są rożne aplikacje, które mogą bardzo pomóc na poszczególnych etapach usługi transportowej.

Jedna z nich to Chat GPT, która umożliwia wyznaczanie szacowanego czasu przejazdów, ocenę warunków atmosferycznych i drogowych, śledzenie przesyłek i generowanie dokumentów transportowych.

Polski Instytut Transportu Drogowego stworzył raport „Czy Chat GPT zmieni transport?”. Jego autorzy szacują, że do 2035 r. dzięki wdrożeniu SI wydajność gospodarki wzrośnie o 11-37%.

Zastosowanie sztucznej inteligencji w transporcie przynosi wiele korzyści: optymalizuje procesy logistyczne, zmniejsza liczbę powtarzalnych czynności, kompleksowo zbiera i przetwarza dane (np. dotyczące kosztów i terminów dostaw) oraz pomaga zarządzać ryzykiem. Z raportu firmy Precedence Research wynika, że do 2030 r. globalna wartość SI w sektorze transportu osiągnie blisko 14,8 mld dolarów.

SI wykorzystywana jest między innymi w systemach zarządzania flotą. Pozwala w czasie rzeczywistym analizować dane z setek pojazdów, które służą np. do optymalizowania stylu jazdy. Informacje te dotyczą np. lokalizacji, warunków panujących na drodze, zużycia paliwa, stanu technicznego pojazdu czy samopoczucia kierowcy. Transport oparty na sztucznej inteligencji prowadzi zatem do zmniejszenia liczby wypadków drogowych oraz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

Pojazdy coraz bardziej autonomiczne i bezpieczniejsze

Wirtualni asystenci w samochodzie zmniejszaja stres jazdy, zwiększają komfort i bezpieczeństwo kierowcy a w konsekwencji spokój pasażerów i zapewniają bezpieczne dostarczenie przewożonych ładunków, a komendy głosowe nie zmuszają do odrywania drogi od trasy i ułatwiają inne czynności przy prowadzeniu pojazdu.

AI daje nam gotowe analizy danych a te pozwalają dostosować ustawienia i organizacje pojazdu dostosowane do  indywidualnych potrzeb kierowcy. Zamontowane w aucie czujniki sterowane przez SI wykrywają zmęczenie kierowcy i zachęcają do odpoczynku od jazdy, ostrzegają go przed niebezpiecznymi sytuacjami, przypominają o konieczności zapięcia pasów, informują o nadchodzących zmianach w pogodzie itd.

Szybki rozwój SI umożliwia projektowanie doskonalszych systemów, które poprawiają technikę i komfort jazdy no i estetykę nowych modeli pojazdów, zarówno dwu jak i czterokołowych.

Sztuczna inteligencja zakreśla coraz szerszy zasięg w branży motoryzacyjnej i zastosowana w samochodach, w coraz większym stopniu wpływa na jakość i efektywność pracy kierowcy.

Warto też zastanowić w czym może zaszkodzić sztuczna inteligencja i do czego na razie nie jest zdolna?

Napiszemy o tym w następnym artykule.