Kradzieże i napady na ciężarówki transportu międzynarodowego

 

Każdego roku unijna branża transportowa ponosi wielomilionowe szkody w wyniku kradzieży ciężarówek i/lub ich ładunku.

Codziennie na drogach przewożone są towary warte miliardy euro. Jako jeden z najważniejszych krajów tranzytowych w zakresie drogowego transportu towarowego w Unii Europejskiej, transport ładunków jest celem przestępczości przeciwko mieniu dokonywanej przez gangi i w coraz większym stopniu stają się obszarem działalności międzynarodowych gangów przestępczych.

Sprawcy kradną w ramach łańcucha transportowego nie tylko towary zaawansowane technologicznie i luksusowe, ale także przedmioty codziennego użytku, takie jak żywność, napoje i inne dobra konsumpcyjne. Oznacza to, że osiągasz wysokie zyski.

Ich działania są dobrze zaplanowane: w pewnych okolicznościach kradną całe ciągniki siodłowe. Nierzadko przestępcy są nawet zaangażowani w łańcuch transportowy i wnoszą swój wkład, przekazując informacje lub szpiegując i wyjaśniając obiekty i miejsca zbrodni.

Świadome bezpieczeństwo i stosowanie specjalnych technologii zabezpieczeń minimalizują ryzyko stania się ofiarą kradzieży ciężarówki i ładunku. Informacje znajdujące się w dalszej części tej strony mogą być dla Ciebie pomocne.

Podstępy sprawców

Krótko przed faktycznym miejscem docelowym mężczyźni ubrani w odzież roboczą firmy, która ma być dostarczona lub w kamizelkach odblaskowych, zatrzymują kierowcę i proszą go o wylegitymowanie się. Zostaje poinformowany, że towar pod adresem dostawy nie może zostać przyjęty i należy go odwieźć pod inny adres.

Kierowca zostaje wyjaśniony, że obecnie nie ma dostępnej rampy załadunkowej i że ładunek musi zostać natychmiast przeniesiony na inną ciężarówkę, aby uniknąć niepotrzebnych opóźnień. Kuszące dla kierowcy: natychmiast pozbywa się towaru i oszczędza czas oczekiwania. Ta dezinformacja daje złodziejom wolną rękę.

Przecinanie/otwieranie plandek w celu kradzieży ładunku, gdy pojazdy są niestrzeżone, na przykład na postojach, gdy kierowcy nie ma przy pojeździe lub śpi w kabinie.

Kierowca zostaje powiadomiony o podejrzeniu uszkodzenia własnej ciężarówki w wyniku wyprzedzania go przez pojazd. Po zatrzymaniu ciężarówki stosuje się przemoc wobec kierowcy.

Zjawisko „napadu na ciężarówkę”: dotyczy to głównie ciężarówek obsługujących przesyłki kurierskie. Podczas jazdy nocą po autostradach, głównie w strefach robót budowlanych, miejsca załadunku są częściowo oczyszczone z tyłu.

Dobrze zorganizowane gangi przestępcze coraz częściej wykorzystują anonimowość Internetu. Oszuści wykorzystują fałszywe tożsamości i licencje, aby udawać legalnych przedsiębiorców na giełdach transportowych.

Wskazówki dla przedsiębiorców

Wszystko, co można w jakiś sposób zamienić na pieniądze, jest kradzione i kradzione. Sztuczki przestępców są proste i sprytne jednocześnie. Dlatego też przedsiębiorcy z branży spedycyjnej i transportowej oraz ich pracownicy powinni być świadomi szczególnych zagrożeń, aby zminimalizować ryzyko kradzieży.

  •  W zależności od rodzaju ładunku i trasy należy skorzystać z odpowiedniego pojazdu, wyposażonego w odpowiednie systemy zabezpieczeń.
  •  Chroń poufne dane w swojej firmie.
  •  Jasno informuj swoich pracowników o przestrzeganiu norm bezpieczeństwa.
  •  Przeprowadź klasyfikację bezpieczeństwa swoich pracowników. (Nie każdemu wolno jeździć każdą posiadłością).
  •  Uważaj na nowych podwykonawców.
  •  Zachowaj ostrożność, jeśli związek między obciążeniem, odległością i ceną jest nieprawidłowy.
  •  Wymagaj konsekwentnego przestrzegania standardów bezpieczeństwa, także od podwykonawców.
  •  Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku, gdy z podwykonawcami można się skontaktować wyłącznie za pośrednictwem bezpłatnych adresów e-mailowych i wyłącznie za pośrednictwem telefonu komórkowego.

Wskazówki dla kierowców

  • Nigdy nie rozmawiaj z nieznajomymi o trasie, celu podróży i ładunku podczas przerw w podróży.
  • Z pozoru banalne rozmowy na temat tras transportu i ładunków mogą być cenną informacją dla „drugiej strony”.
  • Nie pozostawiaj pojazdu bez nadzoru, a podczas przerw szukaj dobrze oświetlonych i w miarę możliwości strzeżonych miejsc parkingowych.
  • Po każdym dłuższym postoju sprawdzaj swój pojazd i ładunek.
  • W żadnym wypadku nie należy zabierać autostopowiczów.
  • Umów się ze swoją firmą spedycyjną na regularne raporty z inspekcji w określonych godzinach i miejscach.
  • W przypadku nieprzewidzianych odchyleń od trasy lub adresu dostawy należy zawsze skontaktować się z firmą spedycyjną.
  • Zawsze miej pod ręką ważne numery telefonów, np. policji, spedytorów, konsulatów itp.
  • Natychmiast zgłoś coś podejrzanego na najbliższy komisariat policji.