Proponujemy Państwu szybką usługę reprezentowania waszego Przedsiębiorstwa przed niemieckimi organami administracji i terminowe złożenie odpowiedniego wniosku o zwrot opłat drogowych bezprawnie pobranych w Niemczech.
Podstawa prawna jest niezaprzeczalna i z wykorzystaniem niemieckiego orzecznictwa w sprawie opłat drogowych zgodnie z wyrokiem TSUE z dnia 28 października 2020 r. (sygn. w sprawie C-321/19) mamy ogromną szanse na odzyskanie dla Państwa dużych sum z bezprawnie pobranego myto.
W celu odzyskania części myto za rok 2021 wnioski powinny trafić do niemieckiego urzędu do końca grudnia tego roku.
W celu rozpoczęcia procedury będziemy od Państwa potrzebowali podpisane pełnomocnictwo i wykaz opłat poniesionych w okresie do końca grudnia 2021 roku do 13 grudnia 2024 roku.
Roszczenie o zwrot opłaty drogowej w Niemczech mogą składać przedsiębiorcy transportowi, którzy opłacili myto w latach 2021-2024.
DYREKTYWA 1999/62/WE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY z dnia 17 czerwca 1999 r. w sprawie pobierania opłat za użytkowanie infrastruktury drogowej przez pojazdy
Sposób i wysokość poboru opłat drogowych od samochodów ciężarowych w krajach Unii Europejskiej regulowane są przez europejską Dyrektywę 1999/62/WE
Wszystkie państwa członkowskie zobowiązane są do we własnych systemach poboru opłat za korzystanie z dróg i autostrad zastosować się do tej Dyrektywy.
Europejski Trybunał Sprawiedliwości dnia 28 października 2020 r. w sprawie C-321/19 orzekł, że wysokość niemieckich opłat drogowych narusza europejskie prawo, które mówi między innymi: Przy ustalaniu wysokości opłat drogowych – zgodnie z dyrektywą UE – można uwzględnić tylko koszty infrastruktury.
Zgodnie z opiniami licznych kancelarii prawnych, a następnie z wyrokiem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie zwrotu opłat drogowych), państwo Niemieckie wdrożyła wymogi Dyrektywy w nieprawidłowy sposób. Chodzi tu o praktykę pobierania zawyżonych stawek myto.
Wynika z tego znaczna nadpłata, która obciąża użytkowników autostrad zobowiązanych do opłat za korzystanie z nich. Nadpłata ta powinna być zwrócona przewoźnikom za wyjątkiem tych okresów, w których roszczenia przedawniały się (po 3 latach).
Przedsiębiorstwa transportowe mogą się spodziewać nawet 10% nadpłaty.
W sprawie tej toczy się wiele postępowań za lata 2016 – 2020 przed niemieckimi sądami, a przedmiotem ich są miedzy innymi wyliczenia składników i wysokości niesłusznie pobranych opłat.
Pomimo to, wysokość opłat nie została do tej pory skorygowana, więc istnieje bardzo uzasadniona przesłanka, że za kolejne lata przedsiębiorcy transportowi odzyskają część zapłaconego myto wraz z odsetkami.
Roszczenia o zwrot nadpłaconego myto mogą składać firmy transportowe które od 01.10.2021 – 31.12.2024 r. opłacali myto w Niemczech. Jeżeli Niemiecka administracja nie zmieni struktury składników myto, wówczas roszczenia mogą objąć i przyszłe okresy, aż do 2027 roku.