Transport międzynarodowy.

Pakiet mobilności.

Wynagrodzenia kierowców.

Co właściwie rozumiemy pod nazwą Pakiet Mobilności?

Jest to potoczne określenie Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/1057/2020 z dnia 15 lipca 2020 roku i rozporządzeń Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/1054 oraz 2020/1055 z dnia 15 lipca 2020 roku. Pakiet ten dotyczy całej branży transportów międzynarodowych na terenie Unii Europejskiej.

Pakiet ten składa się z wielu regulacji prawnych Parlamentu Europejskiego, które zaczęły obowiązywać w Unii Europejskiej od roku 2006.

W Polsce przepisy Pakietu Mobilności wprowadza Ustawa z 26 stycznia 2022 roku o transporcie drogowym i o czasie pracy kierowców, która weszła w życie 1 marca 2022 roku, a niektóre jej uregulowania dopiero 2 lutego, 21 lutego i 29 maja 2022 roku..

Co roku wchodzą w życie kolejne zmiany wpływające na pracę zarówno przewoźników i zawodowych kierowców zatrudnionych w branży transportów międzynarodowych.

Do roku 2022 przepisy te dotyczyły przede wszystkim firm przewożących ładunki pojazdami o masie całkowitej powyżej 3,5 t. Od roku 2022 zaczęły także obejmować transport samochodami od 2,5 do 3,5t.

Jak się kształtują wynagrodzenia kierowców międzynarodowych w 2024 roku?

W 2024 roku średnie wynagrodzenie kierowcy transportu międzynarodowego wzrosło o ok. 13% w stosunku do roku ubiegłego.

Co składa się na wynagrodzenie kierowcy? Otóż głównie jest to wynagrodzenie zasadnicze, nadgodziny,  dodatki za prace w nocy, premie, które pracodawca czasami przyznaje za trudne trasy, czy rodzaj wykonywanego przewozu. Kierowcom należy się ponadto wyrównanie za prace za granicą, co dotyczy głównie kabotażu, a więc wykonywanie transport ładunków na obszarze tego samego państwa pojazdem zarejestrowanym w innym kraju i transportów cross trade, czyli przewóz ładunków pomiędzy dwoma krajami przez przewoźnika nie mającego siedziby w żadnym z tych państw.

Wyrównanie takie nie należy się kierowcom wykonujących transporty tranzytowe, dwustronne i przewozy kombinowane.

Wynagrodzenie kierowców transportów kabotażowych lub cross trade, zależności od kraju, w którym przewożone są ładunki,  musi być kalkulowane zgodnie z przepisami płacowymi, które obowiązują w tym kraju. W państwach oferujących swoim kierowcom wysokie stawki wynagrodzeń, na przykład w Niemczech, kierowca otrzyma spore wyrównanie, ponieważ stawki polskie są niższe.

W 2024 roku podwyższona została kwota zwrotu za korzystanie z sanitariatów, który należy się kierowcom, może on wynieść do 1000 złotych miesięcznie.

Jak kształtuje się sposób opodatkowania podatkiem PIT i naliczania składek ZUS po zmianach?

Wróćmy do najnowszej historii regulacji płacowych, które wpłynęły na wysokość zarobków w 2024 roku.

W lutym 2022 roku Pakiet Mobilności wprowadził zmiany dotyczące czasu pracy kierowcy międzynarodowego, a to wpłynęło na ich wynagrodzenie i sposób rozliczania świadczeń socjalnych.

Pakiet Mobilności zmienia sposób traktowania kierowców, którzy zgodnie z jego przepisami, wykonując swoją pracę za granicą nie odbywają podróży służbowej, czyli nie należy im się tradycyjna dieta, lecz kwalifikuje kierowców międzynarodowych jako pracowników oddelegowanych do pracy za granicą:  Art. 26f. 1. Kierowca wykonujący zadania służbowe w ramach międzynarodowych przewozów drogowych nie jest w podróży służbowej w rozumieniu art. 77(5) § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy.

Nowy sposób rozliczania kwoty należnej za pracę za granicą (diety) wprowadził pojęcie diety wirtualnej, co oznacza, że dla celów podatkowych odlicza się 20 Euro a w celu pomniejszenia składek ZUS 60 Euro za każdy dzień pracy.

Tak więc od podatku zwolniona jest kwota w wysokości 20 Euro za każdy dzień pracy za granicą.

Obniżone zostały tez składki na ZUS ubezpieczenia społeczne o kwotę równowartą 60 Euro ka każdy dzień pracy kierowcy za granicą.  Dni te ustala się wyłączając dni zwolnienia lekarskiego i urlopy. Jeżeli praca za granica trwała mniej niż 12 godzin, wówczas odliczenie jest proporcjonalnie niższe.

Ulga ta powinna mieć wpływ na koszty przedsiębiorstwa, które rozliczając wynagrodzenie kierowców zmniejszają koszty firmy związane z obciążeniami podatkowymi i składkowymi.

Zgodnie z wyrokiem Europejskiego Trybunału sprawiedliwości diety i inne dodatki mogą być traktowane jako część wynagrodzenia minimalnego. Takie traktowanie tego składnika wynagrodzeń wymaga od pracodawcy dokładnego określenia elementów każdego wynagrodzenia.

Opisane zmiany mają zapewnić kierowcy transparentny sposób wynagradzania i poprawić jego warunki pracy, natomiast czy przypadkiem nie powodują dodatkowych obciążeń dla pracodawców?