Konsekwencje ograniczeń ruchu na odcinku Brennero (Austria-Włochy)

Jak już wiadomo, od 1 stycznia 2025 r. do czasu ukończenia modernizacji most Lueg będzie dostępny tylko jednym pasem. Po negocjacjach spółka Autobahn and Expressway Financing Corporation (Asfinag) umożliwi teraz korzystanie z mostu na dwóch pasach przez około 170 dni w roku w kierunku południowym i 160 dni w roku w kierunku północnym. Infrastruktura, która ze względu na tyrolskie zakazy i ograniczenia, już obecnie w 50% nadaje się do ruchu ciężarówek, zostanie jeszcze bardziej ograniczona.

Planowany pojedynczy pas ruchu na Luegbrücke nie sprawdzi się. Izba Handlowa w Bolzano przygotowuje się obecnie na chaos w ruchu drogowym. Worst-Case studium pokazuje, co może się wydarzyć na autostradzie Brennero.

Już w ostatnich tygodniach prace budowlane na autostradzie Brennero spowodowały duże korki. Według Izby Handlowej w Bolzano stało się obecnie jasne, że planowane zarządzanie ruchem na moście Lueg z pojedynczymi pasami ruchu nie sprawdza się. Ruch należy rozłożyć bardziej równomiernie między godzinami dziennymi i nocnymi. Izba Handlowa w Bolzano przedstawiła niedawno przeprowadzoną przez Uniontrasporti analizę Worst-Case dotyczącą skutków nowych ograniczeń ruchu.

Wniosek jest jednoznaczny: Nie można wprowadzić pojedynczego pasa ruchu na Luegbrücke

Badanie „Worst-Case Brenner” przeprowadzone przez konsorcjum Izby Handlowej Uniontrasporti, zaprezentowane 4 listopada 2024 w Izbie Handlowej w Bolzano, pokazuje, jaki wpływ na regionalny eksport ma zmniejszenie przepustowości infrastruktury. W badaniu wskazano, jak dni, w których most będzie dostępny tylko dla jednego pasa, wpłyną na gospodarkę i środowisko oraz w jaki sposób zostanie redystrybuowana przepływ ruchu. Jedynym rozwiązaniem, które zapobiegnie dalszym stratom ekonomicznym, jest umożliwienie przejazdu ciężarówkom w nocy i zapewnienie dwupasmowego ruchu w obu kierunkach przez cały rok.

Transport kolejowy: przedłużenie Rola do Trydentu.

Ponadto ruch należy w coraz większym stopniu przenosić na kolej. Aby obciążyć drogi od ruchu ciężarówek, Rola musi zostać rozszerzona na Trydent i oferowana po konkurencyjnych cenach.

„Dla lokalnej gospodarki istotne jest, aby przepustowość korytarza Brenner nie była dalej ograniczana. Dla eksportu i turystyki zasadnicze znaczenie ma płynny ruch, na który nie mają wpływu prace budowlane” – mówi Michl Ebner, prezes Izby Handlowej w Bolzano.

Brenneo nie jest przystosowany do współczesnego natężenia ruchu

Daniel Alfreider, zastępca gubernatora i radny regionalny ds. edukacji i kultury, mobilności i infrastruktury ladyńskiej, dodał: „Autostrada Brennero zbudowana w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku, nie jest dostosowana do dzisiejszego natężenia ruchu. To samo dotyczy kolei Brennero, która ma ponad 150 lat. Dlatego intensywnie inwestujemy w tunel bazowy pod Brennero oraz w modernizację infrastruktury drogowej i kolejowej. Środki te są niezbędne, aby sprostać rosnącym wymaganiom i zwiększyć bezpieczeństwo ruchu drogowego. Niestety budowy i obostrzeń nie da się uniknąć. W takich sytuacjach niezwykle ważne jest, aby państwa ściślej współpracowały, przynajmniej w zakresie polityki korytarzy, aby zapobiegać wielokilometrowym korkom, takim jak te, których ostatnio doświadczyliśmy. Tylko dzięki skoordynowanemu i przyszłościowemu planowaniu możemy w sposób zrównoważony poprawić mobilność w regionie, a jednocześnie zminimalizować obciążenia dla ludności”.

W przypadku zmniejszenia przepustowości o 50 proc., któremu towarzyszy redukcja po jednym pasie w każdym kierunku (w przypadku dużego natężenia ruchu otwierane są oba pasy, ale tylko dla ruchu lekkiego), istnieje ryzyko straty dla gospodarki w wysokości około 174 mln euro rocznie. Gdyby most Lueg został całkowicie zamknięty i jednocześnie wprowadzono zakaz wjazdu ciężkich pojazdów na B182 (Brennerstrasse), kwota ta wzrosłaby do 640 mln euro rocznie.

Ponadto w tym scenariuszu duży ruch przeniósłby się do Tarvisio, Przełęczy Gotarda, Przełęczy San Bernardino, a także Przełęczy Reschen.

Z drugiej strony ruch lekki i ruch wakacyjny przeniósłby się na B182, co doprowadziłoby do (dla porównania) pięciokrotnego wzrostu natężenia ruchu i podwojenia w stosunku do przełęczy Reschen. Jak wynika z końcowej oceny, najważniejszy europejski korytarz handlu zagranicznego z Europą jest zagrożony dalszymi ograniczeniami w związku z pracami na moście Lueg.

„Skłoni to wielu partnerów handlowych do poszukiwania innych rozwiązań i partnerów oraz do rozwiązania umów i relacji z włoskimi firmami. Jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że nie wrócą nawet po zakończeniu pracy. Podobnie wielu gości będzie preferować inne, łatwiej dostępne miejsca na wakacje”.

Aby ograniczyć skutki tych działań, należy zagwarantować przepustowość tranzytu na osi Brennero. Wśród żądań leży zatem zapewnienie dostępności dwóch pasów ruchu w każdym kierunku dla ruchu lekkiego i ciężkiego przez 365 dni w roku, zniesienie zakazu jazdy nocnej na cały czas trwania prac, efektywniejsze wykorzystanie Rola oraz rozbudowa połączeń – przynajmniej do Trydentu.